Nawiewniki higrosterowane czy ciśnieniowe...
Komentarze: 0
Prawidłowy nawiew powietrza to podstawa systemu wentylacyjnego. Nieobecność wentylacji to głównie pogorszenie się jakości powietrza w pomieszczeniach i zwiększenie się wilgoci. Wynikiem jest pojawienie się pleśni czy grzybów, co źle wpływa na zdrowie.
Rozwiązaniem tej kwestii, w przypadku nieprzepuszczalnych okien, są nawiewniki. Powodują one doprowadzenie świeżego powietrza, gwarantują odpowiednią jego cyrkulację. W obecnej chwili na rynku osiągalnych jest parę rodzajów nawiewników, różniących się m.in. wydajnością i izolacyjnością. Różnią się też zasadami działania.
· nawiewniki higrosterowane posiadają specyficzne czujniki kontrolujące poziom wilgotności i samoczynnie zmieniają otwarcie nawiewnika. Wskutek tego korygują ilość powietrza do określonychpotrzeb. Jest też ewentualność blokady na przepływ symboliczny.
· nawiewniki ciśnieniowe regulowane samoczynnie, gdzie cyrkulacja powietrza uzależniony jest od różnicy ciśnienia w środku i na zewnątrz pomieszczenia. Im różnica większa, tym fala powietrza zwiększa się. Każdy taki nawiewnik posiada ograniczenie, które zapobiega zwiększeniu przepływu.
Brak dodatkowych elementów w oknach utrudnia odpowiednio duży wpływ powietrza. Stąd też nawiewniki okienne są wymagane dla zachowania prawidłowego obiegu powietrza w pomieszczeniach. Stanowią tylko część całego systemu wentylacyjnego, którego celem jest także usuwanie powietrza zużytego przez kable wentylacyjne. Dzięki całemu systemowi mamy możliwość funkcjonować właściwie. Tym bardziej, że zgodnie ważnymi przepisami, w przypadku użycia w lokalach wentylacji innej niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna (np. wentylacji grawitacyjnej), przypływ powietrza z zewnątrz ma odbywać się poprzez urządzenia nawiewne w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.
Nawiewniki zwiększają jakość powietrza, na skutek właściwej budowy umożliwiają również oszczędzać energię cieplną.
Dodaj komentarz